Roditelji dece lečene od raka su osnivači udruženja Čika Boca. Od 2012. godine smo počeli intenzivno da radimo da rešavanju problema mladih lečenih od raka posle lečenja.
Kamp za decu i mlade lečene od raka “Mi Možemo Sve” (10-odnevni kamp u toku jula 2013, 2014, 2015, 2016, 2017. i 2018. godine, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja RS i kamp 2016, uz finansijsku podršku Ministarstva pravde RS)
Program je nastao kao podrška povratku dece i mladih u školu posle dugotrajnog lečenja. Podrazumeva intervenciju u kojoj učestvuje vršnjački tim edukatora- mladiCa i tim udruženja sa psihologom. Vršnjački tim priprema odeljenje tj. vršnjake za povratak drugara/ice u školu. Tim Čika Boce sa psihologom sprema nastavno osoblje za povratak deteta u školu.
Uporedo smo počeli da radimo i na senzibilizaciji vršnjaka u osnovnim i srednjim školama povećavajući nivo znanja o raku i smanjujući socijalnu distancu.
Lečenje raka adolescenata i mladih odraslih (skraćeno AMO) (od 12-25 godina) može da uzrokuje kognitivne poteškoće kasnije u životu, u područjima kao što su oslabljena koncentracija i pamćenje.
Beleže se složeniji psihološki problemi, koji zahtevaju dodatne dugoročne, vremenski intenzivne intervencije. U jednoj studiji koja se odnosi na adolescente i mlade odrasle (AMO) koji su preživeli rak, dijagnostikovana je skoro jedna četvrtina s depresijom, anksioznošću i / ili post-traumatskim stresnim poremećajem, uprkos tome što je prošlo čak u proseku 13 godina posle njihove dijagnoze.
Od 2012. do 2015. se okupljana grupa mladih lečenih od raka u detinjstvu angažovala kroz internet radio MladiCe sa ciljem pomaganja onima koji su trenutno u procesu lečenja. Istovremeno je to bila i dvosmerna podrška, jer je i nama značilo za prorađivanje sopstvenog iskustva i kroz puno edukacija istovremeno nas osnaživalo za život u kome ćemo znati kako da se zauzmemo i za sebe i za druge. Emitovali smo preko 100 radijskih emisija i ugostili veliki broj gostiju.
Od 2015. smo vršnjački edukatori za rad sa decom i mladima. Edukacijom smo stekli veštine i znanja za vođenje radionica. Višegodišnje iskustvo nam je pomoglo da timski kreiramo i sprovodimo radionice, konsultujući se sa stručnim osobljem.
Grupa MladiCe postoji od 2012. godine. Kroz razgovore smo jedni od drugih saznali o nekim zdravstvenim tegobama koje su nam zajedničke. Vremenom smo počeli da istražujemo o tome. Učestvujući na evropskim sastancima mreža koje prate dugoročne posledice lečenja smo rešili da nešto treba da preduzmemo.
Stopa preživljavanja je drastično veća nego u prošlom veku, pa su i posledice prisutnije. O njima se daleko više govori i posvećuje pažnja u razvijenim zemljama Evrope. Nadamo se da je ovo početak promene kojom ćemo osvestiti i survajvere i struku na problem dugoročnih posledica lečenja raka kod mladih.
Projekat Život posle? | Projekat: Uz podršku Ministrastva omladine i sporta Republike Srbije by Čika Boca &MladiCe
O autoru